Život s HIT

Histamínová intolerancia - HIT

Najúčinnejšou liečbou histamínovej intolerancie je v súčasnej dobe nízkohistamínová diéta. Táto býva doplnená potravinovými doplnkami a liekmi, tiež je vhodné výhybať sa stresu a alergénom. Bohužiaľ je momentálne na Slovensku pacientom, ktorým je diagnostikovaná HIT, poskytované veľmi málo informácii. Zvyčajne Vám lekár dá do ruky brožúrku DAOSINU a odporučí na nejaký čas vylúčiť všetky problémové potraviny z jedálnička. Okrem toho, existuje mnoho zahraničných zdrojov, kde nájdeme zoznamy a tabuľky vhodných potravín, avšak mnohokrát sa od seba veľmi odlišujú, prípadne si odporujú, čo vedie k dezorientácií a zúfalosti pacienta.

Prvá fáza naozaj zahŕňa vylúčenie všetkých potenciálne histamínových potravín, tiež takých, ktoré vedú k jeho vnútornému uvoľňovaniu. Táto fáza by mala trvať 4 týždne. Po skončení tejto fázy, môžeme začať do jedálnička pridávať nové potraviny. Odporúča sa pridávať jednu novú potravinu každé dva dni, a sledujeme (48 hodín) či dôjde k zhoršeniu zdravotného stavu. Potraviny. ktoré nespôsobujú žiadne problémy, pridávame do jedálnička. Pri HIT je najdôležitejšie konzumovať čerstvé potraviny a dodržiavať pestrú stravu, aby nedošlo ku hromadeniu histamínu aj z normálne bezpečných potravín. Jednotvárna strava tiež vedie k ochudobneniu tela o dôležité živiny, vitamíny a minerály, čo môže vyvolávať ďalšie nepríjemné ochorenia. Keďže je toto ochorenie veľmi individuálne, neexistuje striktný návod, ako sa stravovať, avšak účinná je diéta obsahujúca protizápalové potraviny, antioxidanty a má nižší obsah histamínu.

Momentálne je na slovenskom trhu prípravok Daosin, čo je vlastne izolovaný hovädzí enzým diaminooxidázy (DAO), ktorý má v črevách dopĺňať ľudskú DAO. Nie je hradený poisťovňou a nejedná sa o liek, čo znamená, že neprešiel klinickými štúdiami. Balenie 60 tabletiek stojí približne 40 eur. Závery o jeho účinnosti a funkčnosti sú nejednoznačné, taktiež individuálne.

DAO na svoje fungovanie potrebuje vitamíny C a B6, preto sa pri HIT odporúča užívať výživové doplnky s týmito vitamínmi. V mnohých prípadoch sa po doplnení týchto vitamínov DAO aktivita zvyšuje. Pozor na zvýšenú koncentráciu, tá vedie ku hypervitaminóze (B vit.). Tiež sa neodporúča dlhodobá suplementácia iba jedným typom vitamínu B, pretože dochádza k nerovnováhe B-komplexu, čo opäť vedie k ďalším komplikáciám. U mnohých pacientov bol tiež pozorovaný nedostatok vitamínu D, pravdepodobne z obmedzenej stravy a tiež je vhodné jeho hladinu kontrolovať. Nedosttok DAO je niekedy spôsobovaný aj nedostatkom medi, ktorú treba následne doplniť, avšak pod dohľadom lekára. Suplementy kombinujúce zinok a meď na imunity môžu byť nebezpečné, keďže zinok vyväzuje meď a môžete o ňu umelo prichádzať. Pozitívne môžu pôsobiť aj stabilizátory žírnych buniek a pankreatické enzýmy, táto suplementácia sa odporúča hlavne pacientom so silnými gastrointestinálnymi prejavmi. Na trhu je tiež dostať aj niekoľko prírodných prípravkov s antihistamínovými účinkami, napríklad Mangosteen, Quercetin, Bazalka posvätná..

Pacienti s HIT by si taktiež mali dávať pozor na spracované potraviny, ktoré obsahujú mnoho konzervantov, farbív a ďalšie umelé zložky. Ako už bolo spomínané, je nutné sa vyhýbať liekom, ktoré znižujú, prípadne inhibujú aktivitu DAO. Zoznam sa nachádza v brožúre Daosinu. Je dokázané, že k uvoľňovaniu vlastného histamínu vedie najmä stres, preto je vhodné sa sním naučiť pracovať a odbúravať ho napríklad cvičením, či meditáciou.

 

Použité zdroje:

www.histamineintolerance.ch

www.thelowhistaminechef.com

www.food-intolerance-network.com

Diskusia