Časté otázky a odpovede

Čo je vlastne histamínová intolerancia?

Syndróm histamínovej intolerancie (HIT) je ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku nerovnováhy metabolizmu histamínu v tele a následným hromadením histamínu. Môže byť spôsobený extrémne vysokým príjmom histamínu v potrave, alebo poškodeným systémom jeho odbúravania. Pre toto ochorenia sa termín histamínová intolerancia používa najčastejšie, nemusí byť však len potravinovou intoleranciou, okrem potravín môžu byť príčiny symptómov z nadbytku histamínu tiež lieky, stres, fyzická aktivita, či toxické látky.  Niekedy sa tiež používa termín histaminóza.

Ako sa mám stravovať?

Najúčinnejšou liečbou histamínovej intolerancie je v súčasnej dobe nízkohistamínová diéta. Táto býva doplnená potravinovými doplnkami a liekmi, tiež je vhodné výhybať sa stresu a alergénom. Prvá fáza zahŕňa vylúčenie všetkých potenciálne histamínových potravín, tiež takých, ktoré vedú k jeho vnútornému uvoľňovaniu. Táto fáza by mala trvať 4 týždne. Po skončení tejto fázy, môžeme začať do jedálnička pridávať nové potraviny. Odporúča sa pridávať jednu novú potravinu každé dva dni, a sledujeme (48 hodín) či dôjde k zhoršeniu zdravotného stavu. Potraviny. ktoré nespôsobujú žiadne problémy, pridávame do jedálnička. Pri HIT je najdôležitejšie konzumovať čerstvé potraviny a dodržiavať pestrú stravu, aby nedošlo ku hromadeniu histamínu aj z normálne bezpečných potravín. Jednotvárna strava tiež vedie k ochudobneniu tela o dôležité živiny, vitamíny a minerály, čo môže vyvolávať ďalšie nepríjemné ochorenia. Keďže je toto ochorenie veľmi individuálne, neexistuje striktný návod, ako sa stravovať, avšak účinná je diéta obsahujúca protizápalové potraviny, antioxidanty a má nižší obsah histamínu.

Vyliečim a niekedy?

Ak je syndróm HIT iba sprievodným javom pri zápalových ochoreniach tráviacej sústavy, je pravdepodobné, že zmizne po odstránení hlavnej príčiny. Vo všeobecnosti pri dodržiavaní nízkohistamínovej diéty sa časom stav zlepšuje a do jedálnička je možné pridávať aj potraviny, ktoré boli predtým problémové.

Existujú nejaké lieky na histamínovú intoleranciu?

Momentálne je na slovenskom trhu prípravok Daosin, čo je vlastne izolovaný hovädzí enzým diaminooxidázy (DAO), ktorý má v črevách dopĺňať ľudskú DAO. Nie je hradený poisťovňou a nejedná sa o liek, čo znamená, že neprešiel klinickými štúdiami. Balenie 60 tabletiek stojí približne 40 eur. Závery o jeho účinnosti a funkčnosti sú nejednoznačné, taktiež individuálne.

Keď budem dodržiavat diétu príznaky ustúpia?

Vhodnou stravou a zdravým životným štýlom sa dajú príznaky HIT obmedziť na minimum, netreba však zabúdať na individuálnosť tejto diagnózy. Takže sa netreba vzdávať a zlepšenie sa skôr či neskôr určite objaví.