HIT a víno

Aktuality - HIT

Každý histaminik sa len veľmi ťažko vie zmieriť s myšlienkou, že má alkohol úplne vylúčiť zo svojho života. Musíme však myslieť na to, že alkohol preukázateľne pôsobí ako inhibítor DAO aktivity. Alkohol tiež zabíja baktérie v čreve, čo takisto pri histamínovej intolerancii nie je zrovna výhra.

Nemôžem si dať ani pohár vína? Môžete, ak je to pri Vašich podmienkach bez reakcie, ale víno prechádza kvasným procesom, pri ktorom sa používajú pri HIT nevhodné kultúry. Vtedy dochádza ku hromadeniu biogénnych amínov a víno okrem nich môže obsahovať napríklad siričatany, ktoré spúšťajú alergické reakcie.

Väčšina z nás ale víno miluje. Máme pre vás dobrú správu! Na slovenskom trhu sa objavilo bezhistamínové víno. Vyskúšali sme a žiadna reakcia, určite odporúčame.

Vína Weingut WEISS

Vo Weingut WEISS vyvinuli metódu ako úspešne znižovať množstvo histaminu pri výrobe vína.

Ako je to vôbec možné? Vieme že najdôležitejším procesom pri výrobe vína je fermentácia – teda kvasenie a postranným produktom kvasenia je okrem iných aj histamín.

Za jeho nízku hodnotu vďačí procesu výroby vína, ktorý začína už vo vinohrade. Certifikované BIO pestovanie, zelené hnojenie, 2x do roka injektovanie takzvaných Em Aktiv mikroorganizmov do pôdy atď.. V procese výroby hlavne rýchle spracovanie hrozna, s najväčším dôrazom na čistotu a hygienu spracovania.

Ďalej za jeho nízky obsah môže chladené, kontrolované, biologické kvasenie za použitia najvhodnejších kvasníc, ktoré len urobia svoju prácu – premenia cukor na alkohol – aby sa netvorili takmer žiadne vedľajšie produkty, pri našom probléme teda hlavne histamin.

To isté platí aj pri nesmierne dôležitom rozklade kyseliny – používajú sa len špeciálne vyšľachtené baktérie ako štartovacie kultúry pri jablčno-mliečnom kvasení. Tieto urobia svoju prácu – teda konverziu ostrej kyseliny jablčnej na mäkkú kyselinu mliečnu – opäť pri takmer žiadnej tvorbe vedľajších produktov, menovite histamínu.

Takouto výrobou je počas celého procesu sledovaný cieľ – zabezpečiť aby histamínu vzniklo len minimálne množstvo a jeho nízka hodnota nie je dosahovaná žiadnou degradáciou vína, ako si to možno niektorí myslia.

Ak by zostatková hodnota napriek tomu bola mierne nad 0,1mg/l vyvinuli vo Weingut Weiss metódu, ktorá umožňuje malú časť histamínu odstrániť a urobiť takto drobnú korektúru.
Jedná sa však čisto o fyzikálny proces bez použitia chemických látok.

Detailnejšie informácie si výrobca samozrejme uchováva, v rámci výrobného tajomstva.

Bezhistamínové vína si môžete objednať tu:

tvojevino.sk

Diskusia