Prečo antihistaminiká nie sú pri HIT najlepším riešením

Aktuality - HIT

Antihistaminiká neriešia príčinu, ale dôsledky. Vzhľadom k tomu, že histamínová intolerancia je spôsobená histamínom, môže sa zdať, že antihistaminiká vyriešia všetky vaše problémy. Áno, antihistaminiká môžu vyriešiť niekoľko symptómov, čo však nerieši základný problém, takže slúžia len ako dočasné „náplaste“. Aby toho nebolo málo, mnohokrát spôsobujú veľa ďalších problémov ako ospalosť, bolesť kostí a depresie!

Antihistaminiká v skutočnosti neodstránia histamín z vášho tela, ale zabránia histamínu viazať sa na histamínové receptory H1 a H2. Jedná sa o receptory, ktoré vyvolávajú zažívacie a dýchacie ťažkosti. Takže sa budete cítiť lepšie, ale histamín bude vo vašom tele stále prítomný a môže sa viazať na ďalšie receptory histamínu, teda na H3 a H4 receptory. Bohužiaľ to znamená, že budete stále zažívať symptómy spojené práve s týmito receptormi.

 

Histamínové receptory a ich funkcie:

H1: svrbenie, zúženie dýchacích ciest, regulácia cirkadiánneho cyklu (spánkový cyklus), kontrakcie tenkého čreva, očné kontrakcie

H2: produkcia žalúdočných kyselín, relaxácia hladkej svaloviny, blokácia syntézy protilátok, vazodilatácia (rozširovanie ciev)

H3: znižovanie uvoľňovania neurotransmiterov v centrálnom nervovom systéme

H4: presúva žírne bunky smerom k zápalu

 

Tieto funkcie histamínových receptorov vysvetľujú rôzne účinky antihistaminík. Vzhľadom k tomu, že antihistaminiká znižujú vplyv na H1 a H2 receptory, ľudia ktorí ich užívajú mávajú pravidelne problémy ako ospalosť, rozmazané videnie a erektilná dysfuncia.

Vzhľadom k tomu, že antihistaminiká NEZABRAŇUJÚ histamínu ovplyvňovať H3 a H4 receptory, mávajú ľudia, ktorí ich pravidelne užívajú, problémy s náladovosťou a depresie. Keďže sú H4 receptory lokalizované prevažne v kostiach, pociťujú títo ľudia často bolesti kostí.

Antihistaminiká vytvárajú šialenú nerovnováhu, kedy majú vaše H1 a H2 receptory zablokovanú funkciu, zatiaľ čo prebytok histamínu spôsobí, že funkcie H3 a H4 receptorov sa môžu vyblázniť!

 

 

Použitý zdroj:

http://www.hollywoodhomestead.com/antihistamines-histamine-intolerance/

Diskusia