Ako môže láska ovplyvniť HIT

Aktuality - HIT

Ako správny histaminik určite poznáte web thelowhistaminechef.com a jeho zakladateľku Yasminu. Nedávno uverejnila zaujímavý článok, a preto sme sa rozhodli uverejniť niečo z neho aj na našej stránke. Opäť hovoríme o zápaloch. Tiež o tom, že láska môže mať takisto dôležitú úlohu pri potláčaní príznakov HIT. Pýtate sa prečo? Dočítate sa nižšie.

Prečo sa bavíme o zápaloch a nie o histamínovej intolerancii? Úloha histamínu v tele je (okrem iných) začať liečiť pomocou vytvorenia zápalu v tele. Pokiaľ sa vo vašom tele nachádza priveľa histamínu, znamená to, že je tona zápalu, ktorá prebýva v organizme! Preto je Yasmininou prvou prioritou dostať zápal pod kontrolu.

„Možno ste počuli o úlohe oxytocínu počas narodenia, kojenia, pútania sa k partnerovi a dieťaťu a samozrejme, počas riadneho orgazmu. Bolo pre mňa však bolo novinkou, že je má aj potenciálny protizápalový účinok“.

Bolo to ťažké zistiť? Nie celkom.

Keď Yasmina trpí strašnými reakciami, jej základným inštinktom je držať sa svojej milovanej osoby. Mať istotu, že v tom nie je sama…Jej partner jej pomáha, objíma, ukľudňuje, najmä v chvíľach, keď je na tom veľmi zle.

Tiež jej veľmi pomohli meditačné cvičenia, ktoré prešli až do dennej zenovej meditačnej rutiny, ktorá jej pomáha udržiavať viac-menej všetky symptómy na uzde..Meditácia má tak silné antihistamínové a protizápalové účinky, že dokáže pôsobiť na úrovni genetiky.

Takže to nebol celkom šok, keď zistila, že bezmyšlienková meditácia zvyšuje hladinu oxytocínu!

Ale je toho viac:

„Levely oxytocínu môžu ovplyvniť tráviaci systém do takej miery, do akej ovplyvňujú mozog“. Oxytocín má preukázaný ukľudňujúci účinok na gastrointestinálne zápaly, redukujúci riziko citlivosti na potraviny, autoimúnnych chorôb  a infekcií.

A….

V štúdii z roku 2002, Gerson zistil, že oxytocín ukľudňuje zápaly tráviacej sústavy. Tieto zápaly spôsobujú nielen žalúdočné problémy, ale tiež prispievajú k vážnejším poruchám, ktoré sa spájajú s imunitným systémom ako:

  • potravinová precitlivenosť
  • autoimunitné choroby
  • infekcie podobné Candidóze

 

V článku Bodyecology sa venujú detailnejšie črevu, ako nášmu druhému mozgu (produkuje sa tu serotoním a oxytocín).

Z tohto všetkého v podstate vyplýva, že by sme pravdepodobne v našom živote chceli viac oxytocínu , ale ako to dosiahneme? Nie je to veľmi pravdepodobné, že by sme si strčili svojho milovaného do vrecka a využívali ho podľa potreby, že?

Yasmina sa v jednom článku dočítala, ako si zvýšiť hladinu oxytocínu v tele prirodzene – zo všetkých tých spôsobov vybrala tieto: podeľte sa o jedlo, dávajte darčeky, hovorte ľuďom, že ich milujete, majte psa a starajte sa oňho, praktikujte stav prázdnej mysle ako pri meditácii.

Ako varovanie treba spomenúť, že oxytocín je tiež pôvodcom kontrakcií maternice počas pôrodu (na podporu začiatku pôrodu) a tiež sa javí, že spôsobuje degranuláciu žírnych buniek, ktorá je potrebná na pumpovanie materského mlieka..“Možno práve preto, že nepotrebujem ani jednu z týchto vecí, sa po obrovskom objatí cítim neobyčajne zrelaxovane a vďačne po vlne pohody, bezpečnosti a pocitu, že všetko na svete je v poriadku“.

Yasmina si myslí, že jedno objatie denne oddiali návštevu doktora ďaleko, ďaleko do budúcnosti.

 

Diskusia