9 tipov ako začať s nízkohistamínovou diétou

Aktuality - HIT

Je potrebné vedieť prečo skúšate nízkohistamínovú diétu. 

Jesť nízkohistamínovo je výzvou a pre väčšinu ľudí neexistuje absolútne ŽIADNY dôvod aby to robili. Histamín sa prirodzene vyskytuje v mnohých potravinách, rovnako sa prirodzene tvorí v tele. Väčšina ľudí nemá problém s jeho metabolizovaním. Ak trpíte mastocytózou, nízkohistamínová diéta je pre vás ideálne riešenie. Ak vám bola diagnostikovaná HIT, alebo je podozrenie, že ňou trpíte, čo si myslíte aká je hlavná príčína jej vzniku? Je to vďaka nízkým hladinám DAO?

Vyberte si zoznam 

Keď začnete pátrať v zdrojoch, nájdete niekoľko rôznych zoznamov potravín. Tieto si poväčšine odporujú, či už z malej alebo veľkej časti. Výskum v tejto oblasti je pomerne nový a chabý, čo je aj patrične viditeľné. Ktorýkoľvek zoznam si zvolíte, ostaňte pri ňom. Ak sa pokúsite eliminovať všetky potraviny na všetkých zoznamoch, neostane vám reálne nič, čo by ste mohli zjesť.

 

Zamerajte sa na to čo môžete jesť 

Zoznam nízkohistamínových potravín vám dáva jasnú predstavu o tom, čo môžete jesť, ktoré potraviny jesť zriedkavejšie a ktorým sa úplne vyhnúť. Najlepšou voľbou sú domáce potraviny, kde sa nemusíte obávať a rozmýšľať o tom, aké prísady a konzervačné látky obsahujú.

Obmieňajte potraviny 

Ak máte iba obmedzené množstvo potravín, ktoré môžete konzumovať, stáva sa, že sa dostávate do stereotypu a jete každý deň tie isté jedlá. Nerobte to, je to! Ak bude vaša strava veľmi jednotvárna, riskujete tým, že sa vám budú vytvárať ďalšie intolerancie práve na tie potraviny, ktorých konzumujete priveľa. Takto by ste si život veľmi neuľahčili.

Poznajte pôvod potravín 

V obmieňaní svojích jedál budete úspešnejší, ak budete vedieť, ktoré sú príbuzné. Kel, kapusta, čínska kapusta, ružičkový kel, brokolica a karfiol patria do čeľade kapustovité. Je vhodné nejesť tieto druhy zeleniny a ani iné podobné potraviny každý deň. Môžete si napríklad jeden deň dať brokolicu, ďalší deň koreňovú zeleninu, tretí deň napríklad hlávkový šalát. Ak budete ovládať jednotlivé čeľade, do ktorých zelenina patrí, bude pre vás ľahšie obmieňať potraviny a zachovávať si pestrú stravu.

Založte si potravinový denníček 

Musíte vedieť čo jete, čo môže byť príčinou reakcie. Zapisujte si všetko, čo zjete a ako vaše telo na to zareaguje.

Jedzte dostatok kalórií 

Mnoho ľudí ma pri začiatkoch nízkohistamínovej diéty problém prijať dostatok kalórií. Nie je to problém tkvejúci v diéte, ale skôr nechutenstvom a hrozným pocitom, že čokoľvek, čo si vložíte do úst, vám spôsobí problémy. Kalórie je v takomto prípade vhodné dopĺňať zdravými tukmi, dajte si počas dňa napríklad lyžičku kokosového oleja. Ak sa cítite unavení, je to často z nedostatočného prísunu potravy.

Nezabúdajte na lieky 

Nemyslíme tým, že ich máte brať. Ak už sa rozhodnete brať nejaké lieky, zistite si najprv, či nepodporujú vylučovanei histamínu v tele, prípadne konzultujte so svojím lekárom.

Buďte flexibilní 

Myslite na pestrú stravu, počítajte s tým, že budete kôli dostatku živín pridať do jedálnička aj potraviny, ktoré ste doteraz možno nejedli. Prispôsobte si recepty podľa vlastných chutí a potrieb, avšak zachovajte nízky obsah histamínu.

Diskusia