Pár tipov na každodenný detox

Aktuality - HIT

Naše telo je každodenne vystavené množstvu toxínov, preto sme sa rozhodli venovať tento článok téme detoxikácie tela. Zanesená pečeň a črevá vo veľkej miere prispievajú vzniku a zhoršovaniu HIT. Nájdete tu niekoľko tipov na každodenný detox, ale keďže vieme, že možno nie každý z vás bude tolerovať uvedené potraviny a procedúry, vyberte si z nich aspoň zopár tých, ktoré sú pre vás prijateľné.

 

Čo je to vlastne detox?

Pri správnom postupe si pri detoxe prečisťujete pečeň a znižujete zápal v tráviacom trakte a celom tele. Pre lepšie objasnenie nevyhnutnosti detoxu vám najprv objasníme pár faktov o pečeni.

Pečeň je náš druhý najväčší orgán (hneď po koži) a pôsobí ako filter na neutralizáciu toxínov, ktoré sa nachádzajú vo všetkom čo jeme, pijeme, dýchame a aplikujeme na kožu. Ak funguje optimálne, sme plní energie, v hormonálnej rovnováhe, máme dobrý spánok, náladu a čistú pleť. Príznaky ako PMS, priberanie na váhe, akné, bolesti kĺbov, vyrážky, vysoká hladina cholesterolu, depresia, podráždenosť, únava, pocit nafukovania, preťaženie a prepracovanosť, môže všetky spôsobovať pečeň.

Ak je pravda, že pečeň pôsobí ako samočistiace zariadenie v tele, môže sa ľahko stať, že ju zahltíme toxínmi z potravín, priveľkého množstva alkoholu, drog, antikoncepcie, kozmetiky a výrobkov na starostlivosť o telo. To všetko musí byť detoxikované v pečeni a vylučuje sa močom, zažívacím traktom alebo kožou. Takže ak aspoň jedenkrát denne nechodíte na veľkú potrebu, dostatočné sa nepotíte, alebo nepijete dostatok vody, taktiež prispievate ku toxickému zaťaženiu pečene. A pokiaľ bude vo vašom tele viac toxínov, ako dokáže pečeň spracovať, spomaľuje sa jej činnosť a začínajú sa prejavovať symptómy.

Podľa čínskej medicíny je pečeň sídlom emócií, čo je dôvodom, prečo sa úzkosť a depresia spájajú s pečeňovou stagnáciou. Čistenie pečene sa odporúča dvakrát ročne – ideálne na jar a jeseň, 14 až 21 dní zvyčajne postačuje. Je nespočetné množstvo spôsobov ako pečeň prečisťovať, niektoré účinnejšie a bezpečnejšie ako ostatné, ale vo všeobecnosti stačí ak sa z jedálnička odstránia zápalové potraviny, mliečne výrobky, sója, kukurica, vajcia, cukor, alkohol a káva, pričom dopĺňame doplnky obsahujúce bylinky podporujúce pečeň, ako napríklad pestrec mariánsky.

Ak chcete podporiť pečeň na dennej báze, môžete tak urobiť dodržiavaním týchto každodenných čistiacich praktík:

9 spôsobov na každodenný detox:

 

  1. Začnite svoj deň vypitím vlažnej vody s citrónovou šťavou a štipkou kajenského korenia. Veľmi prečisťujúce a alkalizujúce.
  2. Predtým, než sa dostanete do sprchy, vyšúchajte si suchú pokožku kefou, alebo uterákom, stimulujete tak lymfatický systém.
  3. Na raňajky si doprajte čistiaci smoothie vyrobený zo spiruliny a chlorelly, bobuľového ovocia, chia semienok a konopného proteínu. Užívajte si zeleninové smoothies aj počas dňa. Ak si chcete tieto smoothies vylepšiť, pridajte si prečisťujúce kúsky repy do vašich štiav!
  4. Začleňte kapustovitú zeleninu do aspoň jedného jedla denne. Obsahuje fytonutrienty, ktoré podporujú pečeňové detoxikačné cesty.
  5. Pite bylinné detoxikačné čajové zmesi medzi jedlami.
  6. Jedzte kari! Kurmuma v kari je protizápalová a prispieva ku produkcii glutatiónu, silného ochranného pečeňového antioxidantu.
  7. Dbajte na dostatočný prísun potravín s vlákninou, ktorá viaže toxíny a podporuje pravidelnosť stolice. Ak trpíte zápchou, môže sa stať, že sa toxíny z čriev vstrebávajú do vášho tela. Skúste strukoviny, maliny, koreňovú zeleninu, jablká, hrušky, mandle. Všetky si môžete pridávať do svojich smoothies.
  8. Poťte sa! Cvičte, alebo chodievajte do sauny. Potenie uvoľňuje toxíny.
  9. Doprajte si pravidelne kúpeľ v horkej soli, ktorý vám pomôže ľahšie zaspať ale tiež pomáha vylučovať toxíny z tela. Použite 2-4 šálky horkej soli a pridajte niekoľko kvapiek vonného oleja, napríklad levanduľového, ktorý pôsobí relaxačne.

 

 

 

Použitý zdroj:

http://www.maryvancenc.com/2012/12/10-ways-to-detox-daily/

Diskusia