Neviete kam na dovolenku? Čo takto Bali?

Aktuality - HIT

Rozmýšľate kam v lete na dovolenku? Či sa budete vôbec niekde v hoteli môcť najesť? Už to je mesiac, čo tu žijem a tu je zopár dôvodov, prečo môže byť práve Bali destinácia pre ľudí s histamínovou intoleranciou.

 

  1. Čerstvé a lacné ovocie

Na Bali nájdete obrovské množstvo čerstvého a zdravého ovocia, ktoré má protizápalové a antihistamínové účinky. Každý deň si kupujem mangosteen, dragon fruit, snake fruit a passion fruit (neviem či existujú slovenské preklady) od milej tety na ulici v stánku. Sú na každom kroku a keď má teta dobrú náladu, cenu zjednáte až na smiešnu sumu. Za kilo ovocia zaplatíte do eura.

 

  1. Tradičné jedlá

Indonézania robia všetko z ryže. A ryžu predsa môžeme nie? Takmer vôbec nepoužívajú mlieko, namiesto neho pridávajú kokosové. Najprv som sa trocha obávala miestnych jedál, ale reakcie nemávam, všetko pripravujú čerstvé. Avšak si treba dávať pozor na chilli, ktoré je asi všade, stačí si vypýtať jedlo bez neho. V reštauráciách vám tiež pripravia fresh smoothies či otvoria čerstvý kokos za asi 1,5 – 2€.

 

  1. Jamu

Indonézsky nápoj Jamu je tradičný bylinný liek, ktorý môže byť konzumovaný ako prevencia proti chorobám, či ako liek pri vážnych zdravotnýh problémoch. Používa sa v ajurvéde a čínskej medicíne. Indonézania pijú Jamu každé ráno. Hlavnou zložkou je kurkuma, ktorá patrí medzi najsilnejšie prírodné protirakovinové, protizápalové potraviny a antioxidanty. Čo je najdôležitejšie Jamu sa odporúča pri tráviacich problémoch a potravinových neznášanlivostiach ako HIT. Recept tu.

 

  1. Jóga a meditácia

Bali je ostrovom jógy, ľudia sem chodia na dlhodobé pobyty, tzv. retreaty, kedy sa snažia pomocou jógy a meditácie uzdraviť svoje telo aj dušu. V mnohých článkoch sa dočítate, že aj pri HITke jóga pomáha predísť symptómom.

 

Jedinou nevýhodou tejto destinácie, môže byť cesta lietadlom. Cesta trvá zvyčajne okolo 20h. Tu sa veľmi nenajete, avšak treba si preštudovať stránky leteckej spoločnosti, niektoré ponúkajú špeciálne menu pre alergikov.

Vravíte si, na to predsa nemám? Indonézia je lacná krajina, samozrejme ak nebývate v 5* hoteli a nestravujete sa v najdrahších reštauráciách. Keď máte šťastie, letenka vás môže stáť 600-700€ a štandardné slušné ubytovanie 300€ na mesiac. Ľudia chodia do Turecka na týždeň za nehorázne peniaze a zážitok je neporovnateľný. Bali je raj na zemi, dokonca aj pre histaminika!

 

Diskusia