Mnohé tváre HIT

Aktuality - HIT

Nedávno som sa náhodou preklikala na článok psychiatričky a psychoanalytičky Dr. Judy Tsafrir, kde hovorí o histamínovej intolerancii a ňou spôsobovanými, okrem iných, aj psychickými symptómami. Aké je prepojenie medzi príznakmi ako depresia, úzkosť, nespavosť, vysoký krvný tlak, zápcha, hučanie v ušiach, ľahké tvorenie modrín a suché oči? Všetky tieto príznaky môžu byť dôsledkom nadbytku histamínu v tele. Keďže histamínová intolerancia mnohým doktorom uniká, môže to často viesť ku nesprávnemu liečebnému postupu. Kedysi sa hovorilo syfilisu „The Great Pretender“ (veľký podvodník), pretože sa mohol prejavovať mnohými odlišnými symptómami, vďaka čomu doktori často zle určili diagnózu.

Judy mala chyžnú Sandru. Trpela záhadným syndrómom, ktorý sa nestále len zhoršoval. Začalo to migrujúcou artritídou; najprv jej masívne opuchol lakeť. Keď vyriešila problém s lakťom, prešiel opuch na koleno, potom na zápästie. Prešlo to do migrujúcej myozitídy (zápal kostrového svalu), s bizarným bolestivým opuchom tricepsu a predlaktia. Ďalej začala trpieť žihľavkou a ďalšími zvláštnymi kožnými léziami. Konečným príznakom bola svalová spazma na chrbtovej strane, ktorá prichádzala vo vlnách, ako kontrakcie maternice pri pôrode. Nemohla spávať a bola úplne vysilená. Lekári jej dali lieky proti bolesti, steroidy, myorelaxanciá, antikonvulzíva, nič nepomáhalo. Judy to nedalo a zahájila internetový prieskum, až sa dostala na stránku Reluctant Raw Foodist, ktorú píše žena s ťažkou histamínovou intoleranciou a mala podobné príznaky ako Sandra. Sandra sa začala riadiť modifikovanou verziou jej jedálnička, a jej spazmy, ktoré pretrvávali tri týždne, zmizli za dva dni. Žiadne ďalšie symptómy sa zatiaľ po dvoch mesiacoch nevrátili.

Pacient trpiaci histamínovou intoleranciou môže trpieť psychiatrickými problémami ako úzkosť, panika a nespavosť. Nanešťastie potravinové alergie a intolerancie stále nenachádzajú miesto v slovníku väčšiny psychiatrov. Je to stále veľmi nezvyčajný prípad, ak sa psychiater spýta pacienta na jedálniček, keď sa snaží prísť na podstatu symptómov a ich históriu vzniku. Najbežnejší spôsob liečby pacientov trpiacich úzkosťou a nespavosťou, sú lieky. Je zaujímavé si všimnúť, že niektoré antidepresíva a antipsychotiká majú vedľajšie anti-histamínové účinky ako zahmlené videnie, sucho v ústach, bolesť hlavy, zvýšená chuť do jedla, priberanie na váhe, atď. Keď sa pacient pokúsi liek vysadiť, môžu sa prejaviť symptómy histamínovej intolerancie, ako hlboká nespavosť a úzkosť a môže byť ťažké lieky prestať užívať.

Diskusia