Príznaky histamínovej intolerancie

Príznaky HIT - HIT

Nasledovný text je preložený z webu www.histaminovakasulka.com, kde nájdete aj mnoho iných zaujímavých informácií o histamínovej intolerancii.

 

Symptómy histamínovej intolerancie (HIT) sú veľmi podobné ako pri alergiách, otrave jedlom, alebo chrípke. Najčastejšie sa vyskytujú po požití jedla, avšak môžu sa stať aj chronickými. Oneskorená reakcie môže viesť k tomu, že si ľudia skonzumované jedlo nespájajú s následnými problémami. Histamínová intolerancia zahŕňa celú škálu prejavov, ktoré sa môžu vyskytovať hromadne, alebo samostatne, s rôznou intenzitou.

Najčastejšie je toto ochorenie sprevádzané nasledovnými symptómami:

 • Opuch nosnej sliznice, kýchanie, chrapot, podráždené hrdlo, problémy s dýchaním
 • Zažívacie problémy, hnačka, bolesti brucha, pálenie záhy, nafukovanie, pocity na zvracanie, zvracanie, zápcha
 • Svrbenie pokožky, vyrážky, začervenanie kože
 • Návaly tepla, návaly potu, pozmenené vnímanie teploty
 • Tachykardia, palpitácia, zníženie krvného tlaku
 • Bolesti hlavy, migrény, nevoľnosť
 • Poruchy spánku, silná únava
 • Opuchy – zadržiavanie vody, opuchnuté očné viečka

Keďže má histamín v tele mnoho rozdielnych funkcií ovplyvňujúcich rôzne orgány, prejavuje sa ochorenie širokou škálou príznakov. Každý pacient má individuálne prejavy, ktoré súvisia s vyššou koncentráciou histamínu v postihnutých orgánoch. Niektoré prejavy ochorenia môžu byť výraznejšie a môžu sa vyskytovať samostatne, alebo v kombinácii s inými prejavmi.  Citlivosť na histamín je individuálna záležitosť a zatiaľ čo niekto trpí len ľahkou formou a izolovanými prejavmi (bolesť hlavy po víne), iný môže trpieť dlhodobo kombináciou príznakov. Symptómy sú natoľko rôznorodé, že ľudia im navzájom nepripisujú súvis.

Rovnako je individuálna intenzita jednotlivých symptómov, niektorí ľudia reagujú iba v extrémnych prípadoch, keď dôjde k veľkému jednorazovému príjmu histamínu (napr. plesnivé syry zapíjané červeným vínom, v kombinácii s jahodami a šampanským; nesprávne skladovaná ryba – najmä tuniak, zapíjaná vínom, atď..). Každopádne v takýchto prípadoch môžu pocítiť prejavy „otravy histamínom“ aj zdraví ľudia, u ktorých však príznaky do ďalšieho dňa doznejú. Predpokladá sa, že práve obsah histamínu, ďalších biogénnych amínov (tyramín) a siričitanov vo víne, vedie ku známej po vínovej bolesti hlavy. Vo vážnych prípadoch, keď je narušené odbúravanie histamínu, sa môžu prejavy stať chronickými. Pokiaľ ostane metabolická porucha nepovšimnutá a neliečená, môže viesť k celkovému vyčerpaniu organizmu a neschopnosti pracovať. Taká neschopnosť môže byť opäť prechodná, alebo trvalá. Otázkou ostáva, či by práve HIT mohla viesť ku vzniku chronického únavového syndrómu. V každom prípade prináša obmedzenia pochádzajúce zo zníženej kvality zdravia a môže tiež ovplyvňovať kvalitu života. Pre človeka s HIT nie je každý deň rovnaký. Počas dlhšej doby sa môže cítiť v poriadku, avšak sa môže ráno prebudiť s náporom príznakov ochorenia napriek dodržiavaniu liečebného režimu.

 

Zdroj:

http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long

http://www.histamineintolerance.ch/symptoms.html

http://histamino.wordpress.com/category/histamine-intolerance/symptoms-of-histamine-intolerance/

Diskusia

 • parillova jana
  Odpovedať

  Prosím ako odstranim zadrziavanie vody v tele a opuchnutie celeho tela následkom histaminu?