Paleo, Raw, GAPS
Aktuality - HIT
Keďže v tejto dobe trpí tráviacimi problémami, alergiami a intoleranciami stále viac ľudí, začínajú byť populárne rôzne diéty a typy životných štýlov. Prejdeme si zopár najpopulárnejších.
PALEO
Paleo stravovanie, známe tiež ako praveké alebo paleolitické stravovanie, na rozdiel od iných typov stravovania vychádza z princípov, ktoré sú podmienené prírodou. Ide o spôsob stravovania a (vlastne celého spôsobu života), ktorý rešpektuje našu genetickú výbavu a vychádza zo stravovacích a životných návykov našich evolučných predkov (samozrejme uspôsobených pre modernú dobu).V paleo jedálničku dominujú tuky na úkor sacharidov. Tuky predstavujú približne 50-60%, cukry 20-30% a proteíny 20-25% z celkového energetického príjmu.
Práve v pomerovom zastúpení nutrientov, sa paleo stravovanie zásadne odlišuje od súčasného prezentovaného modelu zdravého stravovania, v ktorom naopak dominujú práve cukry (prevažne komplexné obsiahnuté v pečive, cestovinách, ryži, zemiakoch, strukovinách) na úkor proteínov a najmä tukov (55% cukry, 15% proteíny, 30% tuky).
V tejto súvislosti je zaujímavé a prínosné pozrieť sa na stravovanie z hľadiska evolúcie. Ľudia boli po dlhých 2,6 miliónov rokov lovci a zberači (obdobie neolitu a mezolitu) a aj keď ich stravu tvorili potraviny bohaté na tuky (mäso, vnútornosti, vajíčka) a limitované množstvo ovocia, orechov a hľúz, boli naši predkovia vo všeobecnosti oveľa zdravší (netrpeli civilizačnými ochoreniami),vyšší a vitálnejší než niekoľko posledných desiatok generácií Homo sapiens. Éra lovcov a zberačov skončila iba pred približne 10 000 rokmi jedným z najväčších prevratov v ľudských dejinách – neolitickou revolúciou. Ľudstvo prešlo od spoločnosti lovcov a zberačom k spoločnosti usadnutej, a ľudia sa začali venovať poľnohospodárstvu. Prvé poľné plodiny vysievané ľuďmi boli rôzne druhy pšenice a jačmeňa (sacharidy, lepok). Došlo k radikálnej zmene v stravovacích návykoch človeka a s tým k súvisiacemu postupnému rozšíreniu civilizačných ochorení, ktoré boli predtým skôr výnimkou (obezita, diabetes typu II, hypertenzia, srdcovo-cievne ochorenia, autoimunitné ochorenia, osteoporóza, Alzheimerova choroba).
Ak sa chcete vydať touto cestou, paleo stravovanie je pri HIT určite vhodnou voľbou. Samozrejme ak vynecháme problémové potraviny. Zopár receptov nájdete tu.
RAW
Za RAW FOOD (živú stravu) označujeme potraviny, ktoré nie sú tepelne ani chemicky upravované. Vychádza sa z poznatkov, že akákoľvek tepelná úprava, alebo priemyselné spracovanie ničí výživné hodnoty, mení štruktúru molekúl a tie sa potom stávajú nielenže nezdravými, ale veľakrát aj toxickými a karcinogénnymi.
Pod označením „raw food“ si nepredstavujte nič, čo by sa ešte hýbalo – nie je to nič viac ani nič menej, než surová rastlinná strava.
Ak budete jesť živé potraviny, neochudobňujete sa o žiadne vitamíny, minerály a enzýmy. Za živú stravu sa považuje surové ovocie a zelenina, surové orechy a semienka, rôzne obilniny – pšenica, pohánka, klíčky a pod. Živá strava je stravou najprirodzenejšou a najzdravšou.
Konzumácia surovej rastlinnej stravy je pre ľudské zdravie prospešné. Surová strava nie je žiadnou novinkou, ale tu vždy bola a bude (aj keď je niekedy prehliadaná). Telo je navrhnuté pre konzumáciu surovej stravy, a tak túto stravu ľahko rozpozná, spracuje a bez problémov vylúči. Surová rastlinná strava obsahuje veľa enzýmov a tiež vody.
Konzumácia výhradne surovej rastlinnej stravy vedie k procesu detoxifikácie, čo má za následok voda obsiahnutá v tejto strave. Takáto strava riedi krv, a tak sa toxíny dostávajú z tela do krvi a následne do tráviaceho a vylučovacieho traktu, odkiaľ sa vylúči preč. Telo po istej dobe vylúči všetky jedovaté látky a bude dokonale čisté a zdravé.
Pri spracovaní jedla sa používajú najrôznejšie technológie, ktoré okrem toho, že znižujú nutričné hodnoty, ovplyvňujú aj chuť. Upravené jedlo chutí chemicky – spracované produkty sú nevýraznej chuti, a tak sa využíva potravinársky priemysel a jeho chemikálie, aby jedlo chutilo zase dobre.
Ak vás láka RAW stravovanie, s histamínovou intoleranciou je ho možné veľmi dobre zladiť . Niečo viac sa dočítate tu.
GAPS
Jeto skratka pre diétu, ktorá doslova znamená GUT and PSYCHOLOGY SYNDROME, a je momentálne vo svete veľmi populárnou. Skratka znamená, že črevná mikroflóra má obrovský vplyv na náš celkový zdravotný stav. V praxi to teda znamená, že keď chceme byť zdraví, kľúčovým bodom je náš zažívací trakt. Diéta sa stala veľmi populárnou, najmä pre rodičov detí s autizmom. Má ale úspechy aj pri Crohnovej chorobe, ulceróznej kolitíde, epilepsii, nespočetných potravinových alergiách, cukrovke, proti-plesňovej diéte, chronických hnačkách alebo zápchach a u mnohých ďalších.
V dnešnom modernom svete, kde je väčšina jedál geneticky modifikovaných a spracovaných, je táto diéta v podstate potrebná pre väčšinu ľudí. Poskytne potrebnú detoxifikáciu celého systému a posilní náš veľmi oslabený imunitný systém. Táto diéta je tiež vhodná pri neplodnosti a mala by byť súčasťou prípravy každého rodiča pri na tehotenstvo.
Ako vyzerá? Vyznačuje sa vynechaním všetkých obilnín, rafinovaných cukrov a laktózy. je plná kvalitných nasýtených tukov v podobe kvalitného masla, masti a kokosového oleja. Je bohatá na orechy a semienka a poteší priaznivcov mäsa, pretože toho tu nie je nikdy málo. Dôraz sa kladie na spôsob prípravy potravín, aby sa predchádzalo problémom s trávením. Vracia sa ku tradičným metódam kvasenia, zavárania atď. Základom celej diéty je kvalitný a dlho varený vývar. Všetko je doplnené kvalitnými probiotikami.
GAPS diéta obsahuje viacero potravín s vysokým obsahom histamínu, avšak je možné ju modifikovať aj pre histaminika.
Diskusia
zuzana
V clanku boli spominane probiotika, neviete mi poradit, ci su v ramci HIT mozne uzivat probiotika? Dakujem
Jana Vojtková
Iste, probiotiká podporujú črevnú mikroflóru, takže je vhodne ich pri HIT užívať. Samozrejme je treba individuálne otestovať, ktoré Vám vyhovujú.