Je to len vo vašej hlave

Aktuality - HIT

Aj vy ste počuli túto diagnózu od lekára? Prečítajte si opäť niečo zaujímavé zo života (zo stránky thereluctantrawfoodist.com).

Autorka webu The Reluctant Raw Foodist hovorí o svojich problémoch, ktoré pretrvávali od detstva, až ju prinútili radikálne zmeniť svoje stravovacie návyky. Od detstva si myslela, že má poruchu spánku. Často nevedela v noci dýchať a trpela „histamínovými víriacimi myšlienkami“, ktoré sa jej mihali v hlave a vďaka tomu často nemohla spať a bola jej diagnostikovaná insomnia. Nikto však nevedel, čo s tým.

Ako dospelá sa začalo v noci často strhávať, kedy nebola schopná dýchať. Cítila, akoby sa v spánku dusila vlastnými slinami. Keď sa prebúdzala v noci z hlbokého spánku, zvykla sedieť na posteli v panike, neschopná dýchania. Každý krát sa cítila, ako by sa nadýchla naposledy. Každú takúto noc strávila do rána opretá o vankúše a nemohla a nechcela znova zaspať. Jej srdce bilo o život a telo sa triaslo.

Navštívila kvôli tomu lekárov, ktorí jej povedali že nemá spánkové apnoe ani astmu, že má iba „citlivý krk“ a má sa naučiť s tým žiť. Jeden doktor jej predpísal antihistaminiká, lebo sa domnieval, že reakcia môže byť z prachu v izbe. Na antihistaminiká reagovala prudko a bolo jej neuveriteľne zle. Doktor sa rozhodol, že trpí úzkosťou a hystériou a povedal jej, že na to nemá myslieť, a že kedykoľvek upadne do bezvedomia, hrdlo sa automaticky otvorí.

Jej dusenie sa stále zhoršovala, často aj niekoľkokrát za noc. Nemohla mať normálny vzťah, keď sa jej partner prebúdzal naraz s ňou na to, že lapá po dychu. Pri takýchto zážitkoch sa mohla rozlúčiť s romanticky prepletenými telami počas spánku s partnerom. Potrebovala byť sama, oprieť sa o vankúš a cítiť sa v bezpečí.

Raz prepadla svojim chutiam na dobré jedlo. Počas jedenia v indickej reštaurácii sa začala dusiť až ju čašník hodil na zem, keď sa snažil o to, aby začala zasa dýchať. Bol totižto jediný, ktorý si v tom zhone všimol, že začala modrať a škriabať sa na krku. Bola testovaná na alergie, ale všetky testy boli negatívne a choroba bola diagnostikovaná „v jej hlave“. Nakoniec začala veriť sama sebe. A hurá! Zistila, že okrem iného, trpela ťažkou histamínovou intoleranciou, keď vylúčila vysokohistamínové jedlá, dusenie sa zastavilo. Zmeniť životný štýl od začiatku nie je ľahké, avšak dusí sa už iba vtedy, keď podľahne svojím chutiam na histamínové jedlo.

Nebolo to len „v jej hlave“.

Bohužiaľ, najmä histaminikom sa veľmi často stáva, že doktor vysloví práve túto diagnózu. Onedlho pribudnú ďalšie články od Reluctant Raw Foodist, kde sa dozviete pár ďalších tipov na stravovanie a zmenu životného štýlu.

Diskusia