Švajčiarsky zoznam potravín

Aktuality - HIT

Švajčiarsky zoznam potravín sme preložili v spolupráci s autormi a bude pravidelne upravovaný.

Tento zoznam podlieha autorským právam. Bezplatné kopírovanie a distribúcia tejto verzie v jej nezmenenej podobe je povolená. Komerčné využitie informácií vyžaduje písomný súhlas autora. Aktuálna originálna verzia je k dispozícii bezplatne a je možné ju stiahnuť na stránkach SIGHI.

Zoznam znášanlivosti potravín pre diagnostickú a liečebnú eliminačnú diétu pri histaminóze (syndróme aktivácie žírnych buniek MCAS, mastocytóze, histamínovej intolerancii), zostavený podľa rôznych zdrojov a založený na osobných skúsenostiach. Uvedené špecifikácie platia len pre potraviny bez akýchkoľvek prísad a aditív! Hovoríme napríklad o čistej, prírodnej smotane, nie o smotane s rôznymi prísadami. Aditíva sú však neraz skryté v základných potravinách, kde by ste ich neočakávali, preto si vždy prečítajte zoznam zložiek na obale. Zoznam potravín slúži ako všeobecný návod na posúdenie histamínového potenciálu, teda na posúdenie kompatibility, ktorá je však závislá od dávky potraviny a je u každého individuálna.

Nie všetky potraviny sú tolerované pre všetkých rovnako, všetko závisí od individuálnych príčin histamínovej intolerancie. Niektorí reagujú na liberátory silnejšie než na histamín a naopak. Odporúčame striktne dodržiavať tento zoznam v prvých 4 až 6 týždňoch diéty. Potom začnite opatrne skúšať, v akom množstve budete vy tolerovať aj uvedené „zakázané“ potraviny, prihliadajúc pri tom na vašu individuálnu citlivosť. Tak budete schopní v dlhodobom horizonte zabrániť zbytočným obmedzeniam v stravovaní.

Všeobecne platí, že v zozname sú uvedené iba základné ingrediencie a prísady. Pravidlo palca pre odhad histamínového potenciálu kompletného jedla alebo iných zložených výrobkov a prípravkov: Ak sú všetky zložky tolerované, produkt nie je mikrobiálne kvasený alebo vyzretý, potom je bezpečný – avšak len dovtedy, kým je vo veľmi čerstvom stave. V opačnom prípade budete musieť jedlo považovať za nekompatibilné alebo vyskúšať, v akom množstve si ho vy môžete dovoliť konzumovať na základe vašej individuálnej miery tolerancie.

Mnoho produktov, ako je víno, syry, mäsové výrobky atď. sa môžu v obsahu histamínu značne líšiť v závislosti od odrody, výrobcu a šarže. Prechod medzi „znášaným“ a „nekompatibilným“ je plynulý a niekedy závisí od dávky histamínu. Závažnosť reakcie sa líši individuálne a môže tiež závisieť od aktuálneho denného stavu. Stanoviť presnú hranicu medzi tolerovanými a netolerovanými potravinami nie je celkom možné, je to skôr vec individuálnych skúseností daného pacienta. Tento zoznam nie je úplný a obsahuje určité nejasnosti. Pravidelne sa aktualizuje a upravuje na základe našich momentálnych vedomostí. Preto vás prosíme vždy sledovať aktuálnu verziu na našej webovej stránke. Pokyny k diéte Pre podrobné pokyny k diéte a ďalšie doplňujúce informácie, ktoré môžu byť nevyhnutné pre úspech pri diéte, prosím navštívte naše stránky:

www.mastzellaktivierung.info

www.histaminintoleranz.ch

Uvedené informácie nemôžu nahradiť návštevu lekára. Zoznam je určený len na podporu a doplnenie vzťahu lekár – pacient.

Upozorňujeme, že použitie týchto informácií je na vlastné nebezpečenstvo. Nepreberáme žiadnu zodpovednosť za bezprostredné ani následné škody akéhokoľvek druhu

Diskusia

 • Baahary
  Odpovedať

  dobrý deň. prečítala som si po anglicky písaný zoznam. už som úplne popletená, čo môžem dcérke dávať jesť a čo nie. v tom zozname po anglicky sú medzi zakázanými aj banány, karob. No v žiadnom inom zdroji som to nevidela ako zakázané potraviny. Aj maliny sú tam zakázané, no zase na stráke ich uvádzate že nemajú vysoký obsah histamínu. Dcérka má okrem histamínovej intolerancie aj alergiu na mliečnu blielkovinu, na vaječný bielok a najnovšie aj ražnú múku….už som skoro bezradná že ako jej mám variť, keď sa názory lekárov a aj názory odborníkov na internete nezhodujú….

 • Vanda
  Odpovedať

  Dobrý deň,
  odomňa ten zoznam potavín pýta meno používateľa a heslo. Viem sa k nemu nejakým spôsobom dostať?

  Ďakujem. 🙂

 • Jozef
  Odpovedať

  Obrovská vďaka za zoznam!