Pár tipov na každodenný detox
Aktuality - HIT
Naše telo je každodenne vystavené množstvu toxínov, preto sme sa rozhodli venovať tento článok téme detoxikácie tela. Zanesená pečeň a črevá vo veľkej miere prispievajú vzniku a zhoršovaniu HIT. Nájdete tu niekoľko tipov na každodenný detox, ale keďže vieme, že možno nie každý z vás bude tolerovať uvedené potraviny a procedúry, vyberte si z nich aspoň zopár tých, ktoré sú pre vás prijateľné.
Čo je to vlastne detox?
Pri správnom postupe si pri detoxe prečisťujete pečeň a znižujete zápal v tráviacom trakte a celom tele. Pre lepšie objasnenie nevyhnutnosti detoxu vám najprv objasníme pár faktov o pečeni.
Pečeň je náš druhý najväčší orgán (hneď po koži) a pôsobí ako filter na neutralizáciu toxínov, ktoré sa nachádzajú vo všetkom čo jeme, pijeme, dýchame a aplikujeme na kožu. Ak funguje optimálne, sme plní energie, v hormonálnej rovnováhe, máme dobrý spánok, náladu a čistú pleť. Príznaky ako PMS, priberanie na váhe, akné, bolesti kĺbov, vyrážky, vysoká hladina cholesterolu, depresia, podráždenosť, únava, pocit nafukovania, preťaženie a prepracovanosť, môže všetky spôsobovať pečeň.
Ak je pravda, že pečeň pôsobí ako samočistiace zariadenie v tele, môže sa ľahko stať, že ju zahltíme toxínmi z potravín, priveľkého množstva alkoholu, drog, antikoncepcie, kozmetiky a výrobkov na starostlivosť o telo. To všetko musí byť detoxikované v pečeni a vylučuje sa močom, zažívacím traktom alebo kožou. Takže ak aspoň jedenkrát denne nechodíte na veľkú potrebu, dostatočné sa nepotíte, alebo nepijete dostatok vody, taktiež prispievate ku toxickému zaťaženiu pečene. A pokiaľ bude vo vašom tele viac toxínov, ako dokáže pečeň spracovať, spomaľuje sa jej činnosť a začínajú sa prejavovať symptómy.
Podľa čínskej medicíny je pečeň sídlom emócií, čo je dôvodom, prečo sa úzkosť a depresia spájajú s pečeňovou stagnáciou. Čistenie pečene sa odporúča dvakrát ročne – ideálne na jar a jeseň, 14 až 21 dní zvyčajne postačuje. Je nespočetné množstvo spôsobov ako pečeň prečisťovať, niektoré účinnejšie a bezpečnejšie ako ostatné, ale vo všeobecnosti stačí ak sa z jedálnička odstránia zápalové potraviny, mliečne výrobky, sója, kukurica, vajcia, cukor, alkohol a káva, pričom dopĺňame doplnky obsahujúce bylinky podporujúce pečeň, ako napríklad pestrec mariánsky.
Ak chcete podporiť pečeň na dennej báze, môžete tak urobiť dodržiavaním týchto každodenných čistiacich praktík:
9 spôsobov na každodenný detox:
- Začnite svoj deň vypitím vlažnej vody s citrónovou šťavou a štipkou kajenského korenia. Veľmi prečisťujúce a alkalizujúce.
- Predtým, než sa dostanete do sprchy, vyšúchajte si suchú pokožku kefou, alebo uterákom, stimulujete tak lymfatický systém.
- Na raňajky si doprajte čistiaci smoothie vyrobený zo spiruliny a chlorelly, bobuľového ovocia, chia semienok a konopného proteínu. Užívajte si zeleninové smoothies aj počas dňa. Ak si chcete tieto smoothies vylepšiť, pridajte si prečisťujúce kúsky repy do vašich štiav!
- Začleňte kapustovitú zeleninu do aspoň jedného jedla denne. Obsahuje fytonutrienty, ktoré podporujú pečeňové detoxikačné cesty.
- Pite bylinné detoxikačné čajové zmesi medzi jedlami.
- Jedzte kari! Kurmuma v kari je protizápalová a prispieva ku produkcii glutatiónu, silného ochranného pečeňového antioxidantu.
- Dbajte na dostatočný prísun potravín s vlákninou, ktorá viaže toxíny a podporuje pravidelnosť stolice. Ak trpíte zápchou, môže sa stať, že sa toxíny z čriev vstrebávajú do vášho tela. Skúste strukoviny, maliny, koreňovú zeleninu, jablká, hrušky, mandle. Všetky si môžete pridávať do svojich smoothies.
- Poťte sa! Cvičte, alebo chodievajte do sauny. Potenie uvoľňuje toxíny.
- Doprajte si pravidelne kúpeľ v horkej soli, ktorý vám pomôže ľahšie zaspať ale tiež pomáha vylučovať toxíny z tela. Použite 2-4 šálky horkej soli a pridajte niekoľko kvapiek vonného oleja, napríklad levanduľového, ktorý pôsobí relaxačne.
Použitý zdroj:
http://www.maryvancenc.com/2012/12/10-ways-to-detox-daily/
Diskusia