Histamín a astma

Aktuality - HIT

Článok publikovaný v Society of Allergy and Clinical Immunology poukazuje na fakt, že žírne bunky sú hlavnými hráčmi v prípadoch astmy, zatiaľ čo ďalší článok publikovaný v roku 1987 podáva fakty, že žírne bunky a ich mediátory hrajú úlohu v prípadoch alergickej aj nealergickej astme..pričom tvrdia, že ich úloha je jasná v alergickej, nočnej a cvičením vyvolanej astme.

 

Čo to teda znamená?

Takže žírne bunky sú dôležitou súčasťou imunitného systému. Tieto biele krvinky uskladňujú histamín, rovnako tiež ostatné zápalové molekuly, ktoré sú buď tiež umiestnené v žírnych bunkách, alebo sa vytvárajú (syntetizujú), keď sú žírne bunky podľa potreby otvorené.

 

Prečo potrebujeme zápal?

Zápal potrebujeme aby nás ochránil pred baktériami a vírusmi (patógémni), poškodenými bunkami alebo dráždivými látkami. Zápal taktiež hrá dôležitú úlohu pri ovulácii. Problémy začínajú vtedy, keď zápal nezačne ustupovať tak, ako by mal. Môže to byť spôsobené tým, že telo nie je všeobecne v poriadku, alebo máme príliš veľa nestabilných žírnych buniek, v niektorých prípadoch môžu stresové hormóny (a ostatné) úplne pomýliť žírne bunky a tie spôsobia všetky zápaly tele.

Ďalší odborný článok poukazuje na to, že aktivácia mastocytov (žírnych buniek) a bazofilov sprostredkovaná pomocou IgE, podporuje astmu. To znamená, že u niektorých ľudí, môže alergia vyvolať astmu. Špecifickou hnacou silou je histamín, ale zatiaľ nie je isté prečo. Zaujímavosťou je, že vedci spočiatku nevedeli spojiť histamín a astmu, avšak momentálne, vďaka (relatívne) novoobjavenému histamínovému receptoru 4 (H4), problém prehodnotili. Ako sme ale spomínali, histamín je iba jedným z molekúl uvoľňovaných mastocytmi – leukotrieny, prostaglandín D2 a ostatné rovnako prispievajú k astme.

 

Čo teda máme robiť?

Stále viac sa vo svete hovorí o pozitívnych účinkoch meditácie a jógového dýchania. Mnoho ľuďom sa pomocou týchto metód darí znižovať hladiny histamínu. Poviete si aká blbosť, ja určite nebudem meditovať. Keď sa však nad tým zamyslíme, tak väčšinu našich problémov pri dnešnom spôsobe života spôsobuje stres. Meditácia a jóga sú najmä o vnútornom pokoji, vyprázdnení mysle a správnom dýchaní. Doprajte každý deň svojmu mozgu aspoň chvíľku oddychu.

Zabudli sme na diétu? Ale kdeže! Prostaglandín D2 a ostatné zápalové molekuly spojené s astmou a histamínovými poruchami môžu všeobecne zamedzovať napríklad tieto potraviny: uhorky, červený zázvor (glangal), mangostan, annona šupinatá a koriander, pričom kari bolo potvrdené ako efektívny a štandardný astmový bronchodilatátor.

Diskusia