Dehydratácia a histamín

Aktuality - HIT

Dehydratácia a histamín majú toho veľa spoločného. Histamín má okrem iného aj funkciu neurotransmiteru. Dehydratácia spôsobuje produkciu histamínu, ktorý je regulátor metabolizmu vody a jej distribúcie v tele. Histamín hrá taktiež úlohu s antibakteriálnymi, antivírusovými a cudzorodými látkami, ktoré tvoria obranný systém tela. Keď má vaše telo normálnu hladinu vody, obsah histamínu v tele je stály. Pokiaľ je vaše telo čo i len trocha dehydrované, hladiny histamínu môžu stúpať a prejavujú sa príznaky alergie a astmy.

Tieto fakty sa boli preukázané na zvieracích štúdiách, kedy sa hladina histamínu znižovala prísunom vody a zvyšovala dehydratáciou.

Zvýšením príjmu vody môžete zmierniť príznaky alergie a astmy počas 1-4 týždňov.

Treba poznamenať, že u niektorých ľudí, ktorí trpia nedostatkom soli, mávajú rovnaké príznaky ako pri nedostatku vody. Hádajte čo? Soľ je prírodné antihistaminikum! Takže ak trpíte alergiami, skúste zvýšiť prísun soli (samozrejme kvalitnej morskej). Určite neradíme, aby ste si sypali do jedla kilo soli, to nie. Jedlá jemne posypeme kvalitnou morskou soľou, ktorú kúpime napríklad v bio obchodoch. Ak sa zameriate na prísun kvalitnej stravy, podarí sa vám tiež odstrániť rafinovanú soľ zo svojho jedálnička.

Dúfame, že sme vás inšpirovali takýmito jednoduchými poznatkami, pretože niekedy najjednoduchšia odpoveď, je naozaj pravdou!

 

 

Zdroj: http://www.joyoushealth.com/blog/2013/05/23/dehydration-your-allergies/

Diskusia

  • Ing.Mária Kalináčová
    Odpovedať

    Janka veľmi pekne Vám ďakujem za vysvetlenie vzťah histamín-voda a jeho úloha pri vzniku astmy. Vďaka.

    • Jana Vojtková

      Za malo, vždy sme radi keď pômožeme 🙂